Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek dudkowi

9 sierpnia br. do kancelarii Leśnictwa Stobrawa mieszkaniec jednej z pobliskich miejscowości przywiózł rannego ptaka. Leśniczy Andrzej Andrzejczyk – prywatnie pasjonat ornitologii – rozpoznał Dudka zwyczajnego (Upupa epops) – średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny dudków (Upupidae).

Z relacji osoby, która znalazła zwierzę, nie mógło ono poderwać się do lotu, przy czym nie uciekało od człowieka. Leśniczy od razu zauważył, że ptak ma problemy z poruszaniem się oraz skontaktował się z Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi". Zapadła decyzja o dostarczeniu dudka do Łubnian Opolskich gdzie znajduje się siedziba fundacji. Na miejscu postawiono diagnozę – uszkodzony prawy staw nadgarstkowy. Po obserwacji weterynaryjnej okaże się, czy zwierze będzie mogło wrócić na łono natury.

Bardzo ważne jest wzajemne zaufanie oraz współpraca lokalnej społeczności z Lasami Państwowymi, dzięki której nie tylko ten dudek ale również inne zwierzęta mogą odzyskać zdrowie. W sposób szczególny Nadleśnictwo Brzeg pragnie podziękować Opolskiemu Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi", za zaangażowanie i współpracę.

Nadmieniamy jednak, że nie należy zabierać z lasu wszystkich napotkanych zwierząt. W podjęciu decyzji pomóc nam może zamieszczona infografika.