Asset Publisher Asset Publisher

Defibrylator w Nadleśnictwie Brzeg

Nadleśnictwo Brzeg od 10 czerwca jest posiadaczem zewnętrznego defibrylatora AED zamontowanego na ścianie budynku biurowca. To dobra wiadomość dla pracowników nadleśnictwa oraz lokalnej społeczności.

Pomysł zrodził się podczas wycieczki do zoo jednego z naszych pracowników, który na ścianie zauważył taki przyrząd. Po kilku rozmowach udało się sfinalizować zakup. Jako, że siedziba Nadleśnictwa Brzeg mieści się w samym sercu Parku Wolności, podjęliśmy decyzje, że będzie to defibrylator zewnętrzny, aby umożliwić do niego całodobowy dostęp.

To krok dla zwiększenia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia mieszkańców naszego miasta. Defibrylator jest niezwykle pomocnym urządzeniem w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Ta niewielka skrzyneczka użyta w krótkim czasie, realnie zwiększa szansę na przeżycie takiej osoby. Jest to mały komputer z elektrodami, który sam wydaje komunikaty. Po podłączeniu elektrod ocenia rytm serca i jest w stanie znacząco pomóc świadkowi zdarzenia w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Urządzenie jest w stanie stwierdzić, czy wstrząs jest wymagany.

Jest to na tyle inteligentne uszkodzenie, które wyczuwa kiedy poszkodowany nie ma migotania komór lub częstoskurczu komorowego bez tętna,a wtedy z elektrod nie popłynie prąd. Natomiast jeśli defibrylacja jest konieczna wówczas kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca.

Najwyższej klasy sprzęt wyposażony jest w kapsułę grzewczą oraz alarm, który załączy się w przypadku otwarcia kapsuły. Główną funkcją alarmu jest ochrona przed kradzieżą, natomiast gdy potrzebujemy użyć defibrylatora zgodnie z jego zastosowaniem nie powinniśmy obawiać się alarmem.

Użycie defibrylatora jest dziecinnie proste i może być używane z powodzeniem przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego czyli zwykłych ludzi. Jest przydatny wszędzie tam gdzie zajdzie nagła potrzeba pomocy np.: na przystanku, w szkole, na basenie, w galerii handlowej czy w naszym przypadku w brzeskim Parku Wolności.

W Polsce istnieje program „Ratuj z sercem” zwany też Mapą AED, którego celem jest odnalezienie istniejących w Polsce defibrylatorów i umieszczenie ich na jednej mapie. Za jej pomocą w łatwy sposób można sprawdzić gdzie się znajdują takie urządzenia w okolicy.

Zakupiony defibrylator umieszczony jest w centralnym punkcie siedziby Nadleśnictwa przy wejściu głównym. Dostępny będzie do użytku całodobowego. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie konieczności jego użycia.

Przy okazji warto wspomnieć, że w Brzegu znajduje się jeszcze jeden defibrylator czynny całodobowo, zamieszczony przy Fabryce Silników Elektrycznych przy ulicy Elektrycznej 8.